K odeslání: 10 ks
| Osobní odběr na pobočce: |
|---|

Dead Wi-Fi Zone Killer
Deco M4 ensures a strong and stable Wi-Fi signal in every corner of your home up to 260 m² (2-pack). Units connect wirelessly or via Ethernet backhaul, ensuring higher speeds and seamless coverage without dropouts. Need greater range? Simply add another Deco unit.
Supports dual-band connectivity at 2.4 and 5 GHz and is ideal for various types of homes – single-story, multi-story, and L-shaped.

Seamless Roaming with One Wi-Fi Name
TP-Link Mesh means that Deco units work together to create one unified network. Your phone or tablet automatically connects to the fastest Deco unit as you move around your home, creating a truly seamless Wi-Fi experience.
Unlike traditional routers, where you have to manually switch between different networks, Mesh technology ensures smooth switching without connection interruption.

Experience Wi-Fi Like Never Before
Deco M4 uses TP-Link Mesh technology for strong and stable Wi-Fi coverage throughout your home. Units work together to create a unified network with seamless signal transition, easy setup, parental controls, and support for up to 100 devices.

No More Buffering
Network speeds three times faster than the previous generation of routers thanks to 802.11ac wireless technology make Deco capable of providing lag-free connectivity for up to 100 devices.
Speeds:
5 GHz: 867 Mbps
2.4 GHz: 300 Mbps

2-in-1: Router and Access Point
Flexible and multifunctional Deco M4 includes a range of features that allow it to serve as a router or access point. Simply choose the mode according to your actual network requirements and experience maximum wireless flexibility.

Robust Parental Controls
Simple, intuitive parental controls make it easy to keep kids safe when they're online. The system offers a comprehensive set of tools for managing internet access.

Wi-Fi Made Simple and Worry-Free
Enjoy easy management, voice control, and full compatibility with all Deco models.

All Deco Units Work Together
Deco M4 is compatible with all other Deco models to create a Mesh network. Expand Mesh Wi-Fi coverage anytime by simply adding more Deco units.
You can use Deco M4 as the main unit with other models as satellites, or conversely use Deco M4 as a satellite to more powerful models such as Deco M5, M9 Plus, P7, or M3W.

| Wi-Fi Standards |
Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Speeds |
AC1200 5 GHz: 867 Mbps (802.11ac) 2.4 GHz: 300 Mbps (802.11n) |
| Wi-Fi Range |
3–5 Bedroom Homes (2-pack) TP-Link Mesh Technology Optional Ethernet backhaul works with Deco units for seamless coverage 2× Internal Antennas Multiple antennas create signal-boosting fields covering multiple directions and large areas Beamforming Concentrates wireless signal strength toward clients to extend Wi-Fi range |
| Wi-Fi Capacity |
Medium Dual-Band Allocates devices to different bands for optimal performance MU-MIMO Simultaneously communicates with multiple MU-MIMO clients |
| Operating Modes |
Router Mode Access Point Mode |
| Ethernet Ports |
2× Gigabit Ports *Per Deco unit Supports automatic WAN/LAN detection |
| Network Security |
SPI Firewall Access Control WPA-Personal WPA2-Personal |
| Guest Network |
1× 5GHz Guest Network 1× 2.4GHz Guest Network |
| Dimensions (W × D × H) | 90.7 × 90.7 × 190 mm |
| Package Contents |
Deco M4 (2-pack) 2× Deco M4R Units 1× RJ45 Ethernet Cable 2× Power Adapters 1× Quick Installation Guide |
| System Requirements |
Android 5.0 or later iOS 9.0 or later |
| Operating Environment |
Operating Temperature: 0 to 40 °C Storage Temperature: -40 to 70 °C Operating Humidity: 10–90% non-condensing Storage Humidity: 5–90% non-condensing |
| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | TP-LINK |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | 0 |
| Data Rate (Mbps) : | 1167 |
| Pack : | 2-pack |
| Display | |
| Display : | no |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Port Speed : | 1 Gb/s |
| Encryption : | WPA, WPA2 |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 2 |
| Card reader | |
| MicroSD card support : | no |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 12 |
| PoE support : | no |
| Physical properties | |
| Color : | white - black |
| Depth (mm) : | 90.7 |
| Dimensions : | 190 × 90,7 × 90,7 mm |
| Width (mm) : | 90.7 |
| Height (mm) : | 190 |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC, RoHS |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Kód: NAATPP0001
Kód: NETSRG1028
Kód: NAATPL1120
Kód: NABMKR1171
Kód: NETMSI0006
Nezbytné soubory cookie pro základní funkce tohoto webu, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webu. Web nemůže bez těchto cookies správně fungovat.
Tyto soubory cookie umožňují webové stránce zapamatovat si vaše preference. Umožňují například zobrazit poslední navštívené produkty či stránky, nastavený jazyk či měnu stránky.
Statistické cookies nám pomáhají porozumět tomu, jak se vám se stránkami pracuje, abychom je mohli nadále vylepšovat. Shromažďování těchto dat je anonymní.
Záměrem marketingových cookies je zobrazovat reklamy, které jsou pro jednotlivého uživatele relevantní. Používají se ke sledování návštěvníků napříč webovými stránkami.
Souhlas se zasíláním uživatelských dat souvisejících s reklamou společnosti Google.
Jako cookie se označuje malé množství dat, která server pošle vašemu prohlížeči, který si je uloží. Při každé další návštěvě téhož serveru jsou pak tato data serverem přečtena. Běžně slouží k rozlišování uživatele, aby si web zapamatoval nastavení předvoleb apod. Zjednodušují tak používání webů.
Cookies se ukládají na straně klienta (uživatele) jako krátké textové soubory.
Cookies neznamenají žádné nebezpečí pro počítač jako takový. Přesto mají cookies význam pro ochranu soukromí. Navštívený web si totiž může ukládat do cookies jakékoliv informace, které o návštěvníkovi zjistí, a může tak postupně zjišťovat zájmy konkrétního návštěvníka. V žádném případě však nelze cookies použít pro zjištění totožnosti návštěvníků.
Informací z cookies se dá posléze využívat pro cílenou reklamu, statistické vyhodnocování chování návštěvníků apod. Tyto informace však lze získávat i bez cookies, proto toto jejich využití nemůže být považováno za zvlášť nebezpečné.
Volně čerpáno z Wikipedie.
Slouží pro funkčnost webu. Může jít například o vaše nastavení jazyka webu, řazení produktů, umožňují zobrazit vám naposledy prohlížené produkty, udržují informací o přihlášení apod.
Tento web používá i služby, které buďto vám zjednodušují práci s webem, nebo nám poskytují anonymní statistická data. Tyto cookies jsou řízeny třetími stranami a my nemáme přístup ke čtení nebo zápisu těchto dat.
Jde zejména o systémy pro doručování reklamy nebo analýzy návštěvnosti.
Našimi partnery jsou:
Google Analytics – podrobnosti o tomto nástoji najdete zde
Google – bližší informace o pravidlech společnosti najdete zde
Sklik – bližší informace o pravidlech systému najdete zde
Facebook – bližší informace o pravidlech systému najdete zde
Z používání určitých cookies se můžete odhlásit na výše uvedených stránkách nebo na adrese http://www.youronlinechoices.com/cz/vase-volby
Odpovědnost za firemní data - Jak Google zpracovává osobní údaje.
Většina prohlížečů cookies automaticky akceptuje, pokud není prohlížeč nastaven jinak. Používáním našeho webu souhlasíte s ukládáním souborů cookies.
Použití cookies můžete omezit nebo zablokovat v nastavení svého webového prohlížeče.
Informace o nastavení konkrétního prohlížeče naleznete na těchto uvedených adresách:
Na tomto webu stejně jako všechny weby používáme soubory cookies. Pomáhají nám ke správné funkci webu ale i k zlepšování našeho webu pomocí měření návštěvnosti.
Zákon po nás chce vyžádat si k tomu váš souhlas. Ten můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na stránce Nastavení