K odeslání: 4 ks
| Osobní odběr na pobočce: |
|---|

Dead Wi-Fi zone killer
Deco E4 is the easiest way to guarantee a strong Wi-Fi signal in every corner of your home up to 260 m² (2-pack). Wireless connection and optional Ethernet backhaul work together to connect Deco units and provide even higher network speeds and truly seamless coverage. Want more coverage? Simply add another Deco unit.
The system is suitable for various types of homes – ranch, multi-purpose house, and L-shaped house. It uses both 2.4 and 5GHz wireless connection with optional Ethernet backhaul for maximum performance.

Seamless roaming with one Wi-Fi name
TP-Link Mesh means that Deco units work together to create one unified network. Your phone or tablet automatically connects to the fastest Deco unit as you move around your home, creating a truly seamless Wi-Fi experience.
Unlike traditional routers where you have to manually switch between different networks, Mesh technology ensures smooth switching without connection interruption.

No more buffering
Network speed is three times faster than the previous generation of routers. Thanks to 802.11ac wireless technology, Deco has the ability to provide wireless connection for up to 100 devices.
Band speeds:
• 5 GHz: 867 Mb/s
• 2.4 GHz: 300 Mb/s
With one app, you can connect up to 100 devices simultaneously, including high-speed downloading, IP camera streaming, 720P/1080P/4K streaming, web browsing, and smart home devices.

2 in 1 – Router and Access Point in one
Deco E4 brings maximum flexibility – it can function as a router to create a private Wi-Fi network or as an access point to extend an existing wired network. Easily customize your connection exactly according to your needs.

Robust parental controls
Simple, intuitive parental controls make it easy to keep kids safe when they're online. The system offers a comprehensive set of tools for managing internet access.

All Decos can work together
Deco E4 is compatible with all other Deco models to create a Mesh network. Expand Mesh Wi-Fi coverage anytime by simply adding more Deco units.
You can use Deco E4 as the main unit with other models as satellites, or conversely use Deco E4 as a satellite to more powerful models like Deco M5, M9 Plus, P7, or M3W.

Wi-Fi made simple and worry-free
Enjoy easy management, voice control, and full compatibility with all Deco models.

| Wi-Fi standards |
Wi-Fi 5: IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi speeds |
AC1200: 5 GHz: 867 Mb/s (802.11ac) 2.4 GHz: 300 Mb/s (802.11n) |
| Wi-Fi range |
3–4 bedroom homes (3pack): TP-Link Mesh technology Optional Ethernet backhaul 2× internal antennas |
| Wi-Fi capacity |
Medium: Dual-Band MU-MIMO for simultaneous communication with multiple devices |
| Operating modes |
Router mode Access Point mode |
| Ethernet ports |
2× 10/100 Mb/s ports *Per each Deco unit |
| Network security |
SPI Firewall Access Control WPA-Personal, WPA2-Personal |
| Guest network |
1× 5GHz guest network 1× 2.4GHz guest network |
| Dimensions (W × D × H) | 90.7 × 90.7 × 190 mm |
| Package contents (2pack) |
1× Deco E4R unit + 1× Deco E4S unit 1× RJ45 Ethernet cable 2× power adapters Quick installation guide |
| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | TP-LINK |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | 0 |
| Data Rate (Mbps) : | 1167 |
| Pack : | 2-pack |
| Display | |
| Display : | no |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | no |
| LAN : | yes |
| Port Speed : | 100 Mb/s |
| Encryption : | WPA, WPA2 |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 2 |
| Card reader | |
| MicroSD card support : | no |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 12 |
| PoE support : | no |
| Physical properties | |
| Color : | white - black |
| Depth (mm) : | 90.7 |
| Dimensions : | 190,5 × 90,7 × 90,7 mm |
| Width (mm) : | 90.7 |
| Height (mm) : | 190.5 |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC, RoHS |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Kód: NAATPP0001
Kód: NAAMKR1026
Kód: NETSRG1023
Kód: NETPLA2362
Nezbytné soubory cookie pro základní funkce tohoto webu, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webu. Web nemůže bez těchto cookies správně fungovat.
Tyto soubory cookie umožňují webové stránce zapamatovat si vaše preference. Umožňují například zobrazit poslední navštívené produkty či stránky, nastavený jazyk či měnu stránky.
Statistické cookies nám pomáhají porozumět tomu, jak se vám se stránkami pracuje, abychom je mohli nadále vylepšovat. Shromažďování těchto dat je anonymní.
Záměrem marketingových cookies je zobrazovat reklamy, které jsou pro jednotlivého uživatele relevantní. Používají se ke sledování návštěvníků napříč webovými stránkami.
Souhlas se zasíláním uživatelských dat souvisejících s reklamou společnosti Google.
Jako cookie se označuje malé množství dat, která server pošle vašemu prohlížeči, který si je uloží. Při každé další návštěvě téhož serveru jsou pak tato data serverem přečtena. Běžně slouží k rozlišování uživatele, aby si web zapamatoval nastavení předvoleb apod. Zjednodušují tak používání webů.
Cookies se ukládají na straně klienta (uživatele) jako krátké textové soubory.
Cookies neznamenají žádné nebezpečí pro počítač jako takový. Přesto mají cookies význam pro ochranu soukromí. Navštívený web si totiž může ukládat do cookies jakékoliv informace, které o návštěvníkovi zjistí, a může tak postupně zjišťovat zájmy konkrétního návštěvníka. V žádném případě však nelze cookies použít pro zjištění totožnosti návštěvníků.
Informací z cookies se dá posléze využívat pro cílenou reklamu, statistické vyhodnocování chování návštěvníků apod. Tyto informace však lze získávat i bez cookies, proto toto jejich využití nemůže být považováno za zvlášť nebezpečné.
Volně čerpáno z Wikipedie.
Slouží pro funkčnost webu. Může jít například o vaše nastavení jazyka webu, řazení produktů, umožňují zobrazit vám naposledy prohlížené produkty, udržují informací o přihlášení apod.
Tento web používá i služby, které buďto vám zjednodušují práci s webem, nebo nám poskytují anonymní statistická data. Tyto cookies jsou řízeny třetími stranami a my nemáme přístup ke čtení nebo zápisu těchto dat.
Jde zejména o systémy pro doručování reklamy nebo analýzy návštěvnosti.
Našimi partnery jsou:
Google Analytics – podrobnosti o tomto nástoji najdete zde
Google – bližší informace o pravidlech společnosti najdete zde
Sklik – bližší informace o pravidlech systému najdete zde
Facebook – bližší informace o pravidlech systému najdete zde
Z používání určitých cookies se můžete odhlásit na výše uvedených stránkách nebo na adrese http://www.youronlinechoices.com/cz/vase-volby
Odpovědnost za firemní data - Jak Google zpracovává osobní údaje.
Většina prohlížečů cookies automaticky akceptuje, pokud není prohlížeč nastaven jinak. Používáním našeho webu souhlasíte s ukládáním souborů cookies.
Použití cookies můžete omezit nebo zablokovat v nastavení svého webového prohlížeče.
Informace o nastavení konkrétního prohlížeče naleznete na těchto uvedených adresách:
Na tomto webu stejně jako všechny weby používáme soubory cookies. Pomáhají nám ke správné funkci webu ale i k zlepšování našeho webu pomocí měření návštěvnosti.
Zákon po nás chce vyžádat si k tomu váš souhlas. Ten můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na stránce Nastavení