klonování disků - Nejvstřícnější servis a správa IT ve střední evropě

Jak na klonování disku

Klonování disku můžeme provést různými způsoby. Pokusím se níže popsat od uživatelsky toho nejjednoduššího způsobu až po ten komplikovanější. Určité situace, vyžadují také pro ně nejpříznivější řešení.
V některých situacích budete muset využít dvojí způsob například při kombinaci Mac OS s bootcamp Windows je již docela oříšek, pokud máte odlišnou kapacitu zdrojového a cílového disku. Klonování každého systému samostatně je asi nejspolehlivější. Pokud máte již oba systémy na disku tak již neupravíte velikost oddílů aniž by jste nepoškodil zavaděč jednoho z nich.
Zkrátka nelze vždy použít nejsnazší způsob 🙂
Pár tipů
1️⃣
„clone“ tlačítko na dockovací stanici – Cílový disk musí mít stejnou nebo větší kapacitu, probíhá klonování sektor po sektoru.
2️⃣
Macrium – Často používaný nástro pro klonování, umí vybrat pouze ty oddíly, které potřebujete klonovat, umí vytvářet zálohy (image) disků a následně je obnovovat. Další velice užitečný nástroj je Fix Windows, která dost často zachrrání poškozený zavaděč windows při klonování, ne však vždy. Absence podpory některých řadičů disků NVMe. Pracuje jak v uefi tak v legacy.
3️⃣
Acronis – Asi nejpoužívanější nástroj pro klonování disků, případně umí stejně jako macrium vytvářet obrazy a obnovovat je. Pokud vytvoříte flash disk na jádru Windows 10 tak podporuje i NVMe disky i USB 3.x, pokud použijete jádro linux tak nikoli. Pracuje jak v uefi tak v legacy.
4️⃣
Disk Utility – Výchozí utilita pro správu disků v Apple zařízení, která umí i klonovat respektive vytvářet image a obnovy disku na jiný
5️⃣
Disk Copy – Umí pouze sektor po sektoru. Cílový disk může být menší a přesto půjde procedura spustit, ale klonování se po dosažení posledního volného bajtu přeruší. Tedy je to super nástroj pro klonování pokud si systémové oddíly uspořádáte na zdrojovém disku tak aby od začátku disku celková zabraná velikost odpovídala kapacitě cílového disku. V určitých situacích nenahraditelný nástroj například při velice specifických unixových systémech nebo počítačích ve výrobě, které vyžadují přesnou kopii 1:1. Neumí pracovat v uefi módu.
6️⃣
SuperDuper! – Klonování bootcampu na Apple zařízení.
7️⃣
Winclone – Podobně jako u SuperDuper! klonování bootcampu na Apple zařízení.
ℹ️
Ne vždy každá metoda funguje na 100% zvlášť pokud zdrojový disk již vykazuje nějaké nějaké chyby.
Pokud tedy pracujete s velice důležitými daty a nejste si jistí, že to zvládnete. Nechte to prosím na někoho kdo s tím má zkušennosti. Třeba na nás 😉
info@prahacomputers.cz